Panasonic JS1-24V-FT
Manufacturer :
Panasonic
Mfr. Part # :
JS1-24V-FT
Description
JS RELAY 1 FORM C 24V
Catalog
Power Relays, Over 2 Amps
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
DataSheet
JS1-24V-FT PDF
Price is not available, please RFQ
JS1-24V-FT Tech Specifications
  • Series:JS
  • Package:Box
  • Part Status:Not For New Designs
  • Mounting Type:Through Hole
  • Coil Voltage:24VDC
  • Contact Form:SPDT (1 Form C)
  • Contact Rating (Current):10 A
  • Switching Voltage:250VAC, 100VDC - Max
  • Coil Current:15 mA
  • Coil Type:Non Latching
  • Features:-
  • Termination Style:PC Pin
  • Seal Rating:Sealed - Fully
  • Coil Insulation:Class E
  • Must Operate Voltage:16.8 VDC
  • Must Release Voltage:2.4 VDC
  • Operate Time:10 ms
  • Release Time:10 ms
  • Operating Temperature:-40°C ~ 70°C