IDEC RR2P-UDC12V
Mfr. Part # :
RR2P-UDC12V
Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 12V
Catalog
Power Relays, Over 2 Amps
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
DataSheet
RR2P-UDC12V PDF
Price is not available, please RFQ
RR2P-UDC12V Tech Specifications
  • Mounting Type:Socketable
  • Coil Voltage:12VDC
  • Contact Form:DPDT (2 Form C)
  • Contact Rating (Current):10 A
  • Switching Voltage:240VAC, 30VDC - Max
  • Coil Current:120 mA
  • Coil Type:Non Latching
  • Features:-
  • Termination Style:Plug In, 8 Pin (Octal)
  • Seal Rating:-
  • Coil Insulation:-
  • Must Operate Voltage:9.6 VDC
  • Must Release Voltage:1.2 VDC
  • Operate Time:25 ms
  • Release Time:25 ms
  • Operating Temperature:-25°C ~ 40°C