Panasonic ST2-L2-DC48V-F
Mfr. Part # :
ST2-L2-DC48V-F
Description
RELAY GEN PURPOSE DPST 8A 48V
Catalog
Power Relays, Over 2 Amps
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
DataSheet
ST2-L2-DC48V-F PDF
Price is not available, please RFQ
ST2-L2-DC48V-F Tech Specifications
  • Mounting Type:Through Hole
  • Coil Voltage:48VDC
  • Contact Form:DPST-NO (2 Form A)
  • Contact Rating (Current):8 A
  • Switching Voltage:380VAC, 250VDC - Max
  • Coil Current:4.7 mA
  • Coil Type:Latching, Dual Coil
  • Coil Insulation:-
  • Must Operate Voltage:38.4 VDC
  • Must Release Voltage:-
  • Operate Time:10 ms
  • Release Time:10 ms
  • Operating Temperature:-40°C ~ 60°C