Panasonic JW1FSN-DC48V
Manufacturer :
Panasonic
Mfr. Part # :
JW1FSN-DC48V
Description
RELAY GEN PURPOSE SPDT 10A 48V
Catalog
Power Relays, Over 2 Amps
DataSheet
JW1FSN-DC48V PDF
Price is not available, please RFQ
JW1FSN-DC48V Tech Specifications
  • Series:JW
  • Package:Bulk
  • Part Status:Active
  • Mounting Type:Through Hole
  • Coil Voltage:48VDC
  • Contact Form:SPDT (1 Form C)
  • Contact Rating (Current):10 A
  • Switching Voltage:250VAC, 30VDC - Max
  • Coil Current:11 mA
  • Coil Type:Non Latching
  • Features:-
  • Termination Style:PC Pin
  • Seal Rating:Sealed - Fully
  • Coil Insulation:-
  • Must Operate Voltage:33.6 VDC
  • Must Release Voltage:4.8 VDC
  • Operate Time:15 ms
  • Release Time:5 ms
  • Operating Temperature:-40°C ~ 60°C