Omron Automation & Safety Services MY2 AC100/110 (S)
Manufacturer :
Omron Automation & Safety Services
Mfr. Part # :
MY2 AC100/110 (S)
Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 5A 110V
Catalog
Power Relays, Over 2 Amps
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
DataSheet
MY2 AC100/110 (S) PDF
Price is not available, please RFQ
MY2 AC100/110 (S) Tech Specifications
  • Series:MY
  • Package:Bulk
  • Part Status:Active
  • Mounting Type:Socketable
  • Coil Voltage:110VAC
  • Contact Form:DPDT (2 Form C)
  • Contact Rating (Current):5 A
  • Switching Voltage:250VAC, 125VDC - Max
  • Coil Current:9.2 mA
  • Coil Type:Non Latching
  • Features:-
  • Termination Style:Plug In
  • Seal Rating:-
  • Coil Insulation:-
  • Must Operate Voltage:88 VAC
  • Must Release Voltage:33 VAC
  • Operate Time:20 ms
  • Release Time:20 ms
  • Operating Temperature:-55°C ~ 70°C