IDEC RR2KP-UDC24V
Manufacturer :
IDEC
Mfr. Part # :
RR2KP-UDC24V
Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 24V
Catalog
Power Relays, Over 2 Amps
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
DataSheet
RR2KP-UDC24V PDF
Price is not available, please RFQ
RR2KP-UDC24V Tech Specifications
  • Series:RR2KP
  • Package:Bulk
  • Part Status:Active
  • Mounting Type:Socketable
  • Coil Voltage:24VDC
  • Contact Form:DPDT (2 Form C)
  • Contact Rating (Current):10 A
  • Switching Voltage:240VAC, 30VDC - Max
  • Coil Current:60 mA
  • Coil Type:Latching, Dual Coil
  • Features:-
  • Termination Style:Plug In, 11 Pin (Octal)
  • Seal Rating:-
  • Coil Insulation:-
  • Must Operate Voltage:19.2 VDC
  • Must Release Voltage:-
  • Operate Time:25 ms
  • Release Time:-
  • Operating Temperature:-5°C ~ 40°C