IDEC RY2S-UDC24V
Mfr. Part # :
RY2S-UDC24V
Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 3A 24V
DataSheet
RY2S-UDC24V PDF
Price is not available, please RFQ
RY2S-UDC24V Tech Specifications
  • Mounting Type:Socketable
  • Coil Voltage:24VDC
  • Contact Form:DPDT (2 Form C)
  • Contact Rating (Current):3 A
  • Switching Voltage:240VAC, 30VDC - Max
  • Coil Current:32 mA
  • Coil Type:Non Latching
  • Features:-
  • Coil Insulation:-
  • Must Operate Voltage:19.2 VDC
  • Must Release Voltage:2.4 VDC
  • Operate Time:20 ms
  • Release Time:20 ms
  • Operating Temperature:-25°C ~ 55°C