IDEC RH4B-ULAC24V
Mfr. Part # :
RH4B-ULAC24V
Description
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 10A 24V
DataSheet
RH4B-ULAC24V PDF
Price is not available, please RFQ
RH4B-ULAC24V Tech Specifications
  • Mounting Type:Socketable
  • Coil Voltage:24VAC
  • Contact Form:4PDT (4 Form C)
  • Contact Rating (Current):10 A
  • Switching Voltage:120VAC, 28VDC - Max
  • Coil Current:83 mA
  • Coil Type:Non Latching
  • Features:Lighted Indicator
  • Termination Style:Plug In, Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
  • Seal Rating:-
  • Coil Insulation:-
  • Must Operate Voltage:19.2 VAC
  • Must Release Voltage:7.2 VAC
  • Operate Time:25 ms
  • Release Time:25 ms
  • Operating Temperature:-25°C ~ 70°C