IDEC RH3B-UDC24V
Mfr. Part # :
RH3B-UDC24V
Description
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 10A 24V
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
DataSheet
RH3B-UDC24V PDF
Price is not available, please RFQ
RH3B-UDC24V Tech Specifications
  • Mounting Type:Socketable
  • Coil Voltage:24VDC
  • Contact Form:3PDT (3 Form C)
  • Contact Rating (Current):10 A
  • Switching Voltage:120VAC, 30VDC - Max
  • Coil Current:60 mA
  • Coil Type:Non Latching
  • Features:-
  • Termination Style:Plug In, Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
  • Seal Rating:-
  • Coil Insulation:-
  • Must Operate Voltage:19.2 VDC
  • Must Release Voltage:2.4 VDC
  • Operate Time:25 ms
  • Release Time:25 ms
  • Operating Temperature:-25°C ~ 70°C