IDEC RR3PA-UDC48V
Manufacturer :
IDEC
Mfr. Part # :
RR3PA-UDC48V
Description
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 10A 48V
Catalog
Power Relays, Over 2 Amps
DataSheet
RR3PA-UDC48V PDF
Price is not available, please RFQ
RR3PA-UDC48V Tech Specifications
  • Series:RR
  • Package:Bulk
  • Part Status:Active
  • Mounting Type:Socketable
  • Coil Voltage:48VDC
  • Contact Form:3PDT (3 Form C)
  • Contact Rating (Current):10 A
  • Switching Voltage:240VAC, 30VDC - Max
  • Coil Current:30 mA
  • Coil Type:Non Latching
  • Features:-
  • Termination Style:Plug In, 11 Pin (Octal)
  • Seal Rating:-
  • Coil Insulation:-
  • Must Operate Voltage:38.4 VDC
  • Must Release Voltage:4.8 VDC
  • Operate Time:25 ms
  • Release Time:25 ms
  • Operating Temperature:-25°C ~ 40°C