Panasonic HE2AN-DC48V
Manufacturer :
Panasonic
Mfr. Part # :
HE2AN-DC48V
Description
RELAY GEN PURPOSE DPST 25A 48V
Catalog
Power Relays, Over 2 Amps
DataSheet
HE2AN-DC48V PDF
Price is not available, please RFQ
HE2AN-DC48V Tech Specifications
  • Series:HE
  • Package:Bulk
  • Part Status:Active
  • Mounting Type:Chassis Mount
  • Coil Voltage:48VDC
  • Contact Form:DPST-NO (2 Form A)
  • Contact Rating (Current):25 A
  • Switching Voltage:277VAC, 30VDC - Max
  • Coil Current:40 mA
  • Coil Type:Non Latching
  • Features:-
  • Termination Style:Plug In, Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
  • Seal Rating:-
  • Coil Insulation:-
  • Must Operate Voltage:33.6 VDC
  • Must Release Voltage:4.8 VDC
  • Operate Time:30 ms
  • Release Time:10 ms
  • Operating Temperature:-50°C ~ 55°C