Aimtec AMER150-50300AZ
Manufacturer :
Aimtec
Mfr. Part # :
AMER150-50300AZ
Description
AC/DC LED DRIVER
Catalog
LED Drivers
DataSheet
AMER150-50300AZ PDF
Price is not available, please RFQ
AMER150-50300AZ Tech Specifications
  • Series:AMER150-CAZ
  • Package:Box
  • Part Status:Active
  • Type:Constant Current, Voltage
  • Topology:AC DC Converter
  • Number of Outputs:1
  • Voltage - Input (Min):95VAC
  • Voltage - Input (Max):305VAC
  • Voltage - Output:36 ~ 50V
  • Current - Output (Max):3A
  • Power (Watts):150 W
  • Voltage - Isolation:3.75 kV
  • Dimming:Analog
  • Features:OCP, OVP, SCP
  • Ratings:IP68
  • Operating Temperature:-55°C ~ 75°C
  • Efficiency:89%
  • Termination Style:Wire Leads
  • Size / Dimension:7.13" L x 2.32" W x 1.38" H (181.0mm x 59.0mm x 35.0mm)