Triad Magnetics TLM4036DC-0700
Manufacturer :
Triad Magnetics
Mfr. Part # :
TLM4036DC-0700
Description
LED DRIVER CC BUCK 2-38V 700MA
Catalog
LED Drivers
DataSheet
TLM4036DC-0700 PDF
Price is not available, please RFQ
TLM4036DC-0700 Tech Specifications
  • Series:TLM40
  • Package:Box
  • Part Status:Active
  • Type:Constant Current
  • Topology:Buck
  • Number of Outputs:1
  • Voltage - Input (Min):10V
  • Voltage - Input (Max):40V
  • Voltage - Output:2 ~ 38V
  • Current - Output (Max):700mA
  • Power (Watts):26 W
  • Voltage - Isolation:-
  • Dimming:-
  • Features:SCP
  • Ratings:IP66, NEMA 4
  • Operating Temperature:-40°C ~ 60°C
  • Efficiency:90%
  • Termination Style:Wire Leads
  • Size / Dimension:1.26" L x 1.22" W x 0.59" H (32.0mm x 31.0mm x 15.0mm)