Fremont Micro Devices FT825-12S480MA
Manufacturer :
Fremont Micro Devices
Mfr. Part # :
FT825-12S480MA
Description
LED DRIVER CC AC/DC 25-42V 480MA
Catalog
LED Drivers
DataSheet
FT825-12S480MA PDF
Price is not available, please RFQ
FT825-12S480MA Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Bulk
  • Part Status:Active
  • Type:Constant Current
  • Topology:AC DC Converter
  • Number of Outputs:1
  • Voltage - Input (Min):90VAC
  • Voltage - Input (Max):264VAC
  • Voltage - Output:25 ~ 42V
  • Current - Output (Max):480mA
  • Power (Watts):18 W
  • Voltage - Isolation:-
  • Dimming:-
  • Features:-
  • Ratings:-
  • Operating Temperature:-
  • Efficiency:88%
  • Termination Style:Connector
  • Size / Dimension:8.50" L x 0.69" W x 0.39" H (216.0mm x 17.5mm x 10.0mm)