MEAN WELL LPV-100-36
Manufacturer :
MEAN WELL
Mfr. Part # :
LPV-100-36
Description
LED DRIVER CV AC/DC 36V 2.8A
Catalog
LED Drivers
DataSheet
LPV-100-36 PDF
Price is not available, please RFQ
LPV-100-36 Tech Specifications
  • Series:LPV-100 (100W)
  • Package:Box
  • Part Status:Active
  • Type:Constant Voltage
  • Topology:AC DC Converter
  • Number of Outputs:1
  • Voltage - Input (Min):90VAC
  • Voltage - Input (Max):264VAC
  • Voltage - Output:36V
  • Current - Output (Max):2.8A
  • Power (Watts):101 W
  • Voltage - Isolation:3 kV
  • Dimming:-
  • Features:OCP, OVP
  • Ratings:IP67
  • Operating Temperature:-25°C ~ 70°C
  • Efficiency:88%
  • Termination Style:Wire Leads
  • Size / Dimension:7.48" L x 2.05" W x 1.46" H (190.0mm x 52.0mm x 37.0mm)