AC Electronics ACE-X10-55-190
Manufacturer :
AC Electronics
Mfr. Part # :
ACE-X10-55-190
Description
10W EMERG BACK-UP BATT & INV
Catalog
LED Drivers
DataSheet
ACE-X10-55-190 PDF
Price is not available, please RFQ
ACE-X10-55-190 Tech Specifications
  • Series:ACE-X10-55-190 (10W)
  • Package:Bulk
  • Part Status:Active
  • Type:Constant Current
  • Topology:AC DC Converter
  • Number of Outputs:1
  • Voltage - Input (Min):120VAC
  • Voltage - Input (Max):277VAC
  • Voltage - Output:15 ~ 55V
  • Current - Output (Max):190mA
  • Power (Watts):10 W
  • Voltage - Isolation:-
  • Dimming:Analog
  • Features:OTP, OVP, SCP
  • Ratings:IP30
  • Operating Temperature:0°C ~ 55°C
  • Efficiency:71%
  • Termination Style:Wire Leads
  • Size / Dimension:5.23" L x 2.48" W x 1.18" H (132.8mm x 63.0mm x 30.0mm)