Triad Magnetics TLD1040-12
Mfr. Part # :
TLD1040-12
Description
LED DRIVER CV AC/DC 12V 3.33A
DataSheet
TLD1040-12 PDF
Price is not available, please RFQ
TLD1040-12 Tech Specifications
  • Series:TLD1040
  • Package:Box
  • Part Status:Active
  • Type:Constant Voltage
  • Topology:AC DC Converter
  • Number of Outputs:1
  • Voltage - Input (Min):100VAC
  • Voltage - Input (Max):304VAC
  • Voltage - Output:12V
  • Current - Output (Max):3.33A
  • Power (Watts):40 W
  • Ratings:IP66, NEMA 4
  • Operating Temperature:-30°C ~ 60°C
  • Efficiency:84%
  • Termination Style:Wire Leads
  • Size / Dimension:3.74" L x 2.76" W x 1.26" H (95.0mm x 70.0mm x 32.0mm)