AC Electronics ACE-H20-55-380C
Manufacturer :
AC Electronics
Mfr. Part # :
ACE-H20-55-380C
Description
20W EMERG BACK-UP LED DR W/COND
Catalog
LED Drivers
DataSheet
ACE-H20-55-380C PDF
Price is not available, please RFQ
ACE-H20-55-380C Tech Specifications
  • Series:ACE-H20-55-380C (20W)
  • Package:Bulk
  • Part Status:Active
  • Type:Constant Current
  • Topology:AC DC Converter
  • Number of Outputs:1
  • Voltage - Input (Min):120VAC
  • Voltage - Input (Max):277VAC
  • Voltage - Output:15 ~ 55V
  • Current - Output (Max):380mA
  • Power (Watts):20 W
  • Voltage - Isolation:-
  • Dimming:Analog
  • Features:OTP, OVP, SCP
  • Ratings:IP30
  • Operating Temperature:0°C ~ 55°C
  • Efficiency:71%
  • Termination Style:Wire Leads
  • Size / Dimension:13.30" L x 2.44" W x 1.49" H (337.8mm x 62.0mm x 37.8mm)