GlobTek, Inc. TR9CX3750T00CIMCFR6B
Mfr. Part # :
TR9CX3750T00CIMCFR6B
Description
AC/DC CONVERTER 180W
DataSheet
TR9CX3750T00CIMCFR6B PDF
Price is not available, please RFQ
TR9CX3750T00CIMCFR6B Tech Specifications
  • Input Type:Cord (Sold Separately)
  • Voltage - Input:90 ~ 264 VAC
  • Voltage - Output:48V
  • Current - Output (Max):3.75A
  • Power (Watts):180 W
  • No Load Power Consumption:150mW (Max)
  • Polarization:-
  • Applications:Household Appliances, ITE (Commercial), Medical
  • Efficiency:Level VI, CoC Tier 1
  • Operating Temperature:-10°C ~ 40°C
  • Output Connector:Barrel Plug Kit, (1.3mm x 3.5mm, 2.1mm x 5.5mm, 2.5mm x 5.5mm)
  • Cord Length:59" (1.50m)
  • Input Connector:IEC 320-C14
  • Size / Dimension:6.93" L x 2.91" W x 1.58" H (176.0mm x 74.0mm x 40.0mm)