GlobTek, Inc. TR9CX3750LCPIMR6B
Mfr. Part # :
TR9CX3750LCPIMR6B
Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 48V 180W
DataSheet
TR9CX3750LCPIMR6B PDF
Price is not available, please RFQ
TR9CX3750LCPIMR6B Tech Specifications
  • Input Type:Cord (Sold Separately)
  • Voltage - Input:90 ~ 264 VAC
  • Voltage - Output:48V
  • Current - Output (Max):3.75A
  • Power (Watts):180 W
  • No Load Power Consumption:150mW (Max)
  • Polarization:Positive Center
  • Applications:Household Appliances, ITE (Commercial), Medical
  • Efficiency:Level VI, CoC Tier 2
  • Operating Temperature:-10°C ~ 40°C
  • Output Connector:Barrel Plug, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 11.0mm
  • Cord Length:60.2" (1.53m)
  • Input Connector:IEC 320-C14
  • Size / Dimension:6.95" L x 2.91" W x 1.58" H (176.5mm x 74.0mm x 40.0mm)