GlobTek, Inc. TR9CE13330A04CIMR6B
Mfr. Part # :
TR9CE13330A04CIMR6B
Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 160W
DataSheet
TR9CE13330A04CIMR6B PDF
Price is not available, please RFQ
TR9CE13330A04CIMR6B Tech Specifications
  • Series:GTM961800P16012-T3
  • Input Type:Cord (Sold Separately)
  • Voltage - Input:90 ~ 264 VAC
  • Voltage - Output:12V
  • Current - Output (Max):13.33A
  • Power (Watts):160 W
  • No Load Power Consumption:150mW (Max)
  • Polarization:-
  • Applications:Household Appliances, ITE (Commercial), Medical
  • Efficiency:Level VI, CoC Tier 2
  • Operating Temperature:-10°C ~ 40°C
  • Output Connector:Stripped, Tinned Wire Leads
  • Cord Length:11.8" (300.00mm)
  • Input Connector:IEC 320-C14
  • Size / Dimension:6.93" L x 2.91" W x 1.58" H (176.0mm x 74.0mm x 40.0mm)