Triad Magnetics WSU240-0500
Manufacturer :
Triad Magnetics
Mfr. Part # :
WSU240-0500
Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 24V 12W
Catalog
AC DC Desktop, Wall Adapters
DataSheet
WSU240-0500 PDF
Price is not available, please RFQ
WSU240-0500 Tech Specifications
  • Series:WSU
  • Package:Box
  • Part Status:Active
  • Region Utilized:North America
  • Form:Wall Mount (Class II)
  • Input Type:Fixed Blade
  • Voltage - Input:90 ~ 264 VAC
  • Voltage - Output:24V
  • Current - Output (Max):500mA
  • Power (Watts):12 W
  • No Load Power Consumption:100mW (Max)
  • Polarization:Positive Center
  • Applications:ITE (Commercial)
  • Efficiency:Level VI
  • Operating Temperature:0°C ~ 40°C
  • Output Connector:Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 11.0mm
  • Cord Length:72" (1.83m)
  • Input Connector:NEMA 1-15P
  • Size / Dimension:2.80" L x 1.69" W x 1.18" H (71.0mm x 42.8mm x 30.0mm)