Triad Magnetics WSX120-2000-13
Manufacturer :
Triad Magnetics
Mfr. Part # :
WSX120-2000-13
Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 24W
Catalog
AC DC Desktop, Wall Adapters
DataSheet
WSX120-2000-13 PDF
Price is not available, please RFQ
WSX120-2000-13 Tech Specifications
  • Series:WSX
  • Package:Bulk
  • Part Status:Active
  • Region Utilized:International
  • Form:Wall Mount (Class II)
  • Input Type:Multi-Blade (Included)
  • Voltage - Input:90 ~ 264 VAC
  • Voltage - Output:12V
  • Current - Output (Max):2A
  • Power (Watts):24 W
  • No Load Power Consumption:100mW (Max)
  • Polarization:Positive Center
  • Applications:ITE (Commercial)
  • Efficiency:Level VI
  • Operating Temperature:0°C ~ 45°C
  • Output Connector:Barrel Plug, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 11.0mm
  • Cord Length:60" (1.52m)
  • Input Connector:Multi-Blade
  • Size / Dimension:3.02" L x 1.87" W x 1.38" H (76.8mm x 47.5mm x 35.0mm)