Triad Magnetics WSU240-1500-R
Mfr. Part # :
WSU240-1500-R
Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 24V 36W
DataSheet
WSU240-1500-R PDF
Price is not available, please RFQ
WSU240-1500-R Tech Specifications
  • Series:WSU
  • Package:Box
  • Input Type:Fixed Blade
  • Voltage - Input:90 ~ 264 VAC
  • Voltage - Output:24V
  • Current - Output (Max):1.5A
  • Power (Watts):36 W
  • No Load Power Consumption:100mW (Max)
  • Polarization:Negative Center
  • Applications:ITE (Commercial)
  • Efficiency:Level VI
  • Operating Temperature:0°C ~ 40°C
  • Output Connector:Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 11.0mm
  • Cord Length:72" (1.83m)
  • Input Connector:NEMA 1-15P
  • Size / Dimension:3.31" L x 2.09" W x 1.22" H (84.0mm x 53.0mm x 31.0mm)