Triad Magnetics WSU150-0560
Manufacturer :
Triad Magnetics
Mfr. Part # :
WSU150-0560
Description
AC/DC WALL MNT ADAPTER 15V 8.4W
Catalog
AC DC Desktop, Wall Adapters
DataSheet
WSU150-0560 PDF
Price is not available, please RFQ
WSU150-0560 Tech Specifications
  • Series:WSU
  • Package:Box
  • Part Status:Active
  • Region Utilized:North America
  • Form:Wall Mount (Class II)
  • Input Type:Fixed Blade
  • Voltage - Input:90 ~ 264 VAC
  • Voltage - Output:15V
  • Current - Output (Max):560mA
  • Power (Watts):8.4 W
  • No Load Power Consumption:100mW (Max)
  • Polarization:Positive Center
  • Applications:ITE (Commercial)
  • Efficiency:Level VI
  • Operating Temperature:0°C ~ 40°C
  • Output Connector:Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 11.0mm
  • Cord Length:60" (1.52m)
  • Input Connector:NEMA 1-15P
  • Size / Dimension:2.80" L x 1.69" W x 1.18" H (71.0mm x 42.8mm x 30.0mm)