Triad Magnetics WDU75-200
Manufacturer :
Triad Magnetics
Mfr. Part # :
WDU75-200
Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 7.5V
Catalog
AC DC Desktop, Wall Adapters
DataSheet
WDU75-200 PDF
Price is not available, please RFQ
WDU75-200 Tech Specifications
  • Series:WDU
  • Package:Bulk
  • Part Status:Active
  • Region Utilized:North America
  • Form:Wall Mount (Class II)
  • Input Type:Fixed Blade
  • Voltage - Input:120VAC
  • Voltage - Output:7.5V
  • Current - Output (Max):200mA
  • Power (Watts):-
  • No Load Power Consumption:-
  • Polarization:Positive Center
  • Applications:ITE (Commercial)
  • Efficiency:-
  • Operating Temperature:-10°C ~ 40°C
  • Output Connector:Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 11.0mm
  • Cord Length:72" (1.83m)
  • Input Connector:NEMA 1-15P
  • Size / Dimension:2.36" L x 1.69" W x 1.54" H (60.0mm x 43.0mm x 39.0mm