International Power DC Power Supplies IHAA15-0.8
Manufacturer :
International Power DC Power Supplies
Mfr. Part # :
IHAA15-0.8
Description
AC/DC CONVERTER +/-15V
Catalog
AC DC Converters
DataSheet
IHAA15-0.8 PDF
Price is not available, please RFQ
IHAA15-0.8 Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Box
  • Part Status:Active
  • Type:Linear
  • Number of Outputs:2
  • Voltage - Input:100 ~ 240 VAC
  • Voltage - Output 1:15V
  • Voltage - Output 2:-15V
  • Voltage - Output 3:-
  • Voltage - Output 4:-
  • Current - Output (Max):800mA, 800mA
  • Power (Watts):-
  • Applications:ITE (Commercial)
  • Voltage - Isolation:-
  • Efficiency:45%
  • Operating Temperature:0°C ~ 70°C (With Derating)
  • Features:Remote Sense
  • Mounting Type:Chassis Mount
  • Size / Dimension:6.50" L x 4.00" W x 1.62" H (165.1mm x 101.6mm x 41.1mm)