Carlo Gavazzi SPD24051
Manufacturer :
Carlo Gavazzi
Mfr. Part # :
SPD24051
Description
AC/DC CONVERTER 24VDC 5W
Catalog
AC DC Converters
DataSheet
SPD24051 PDF
Price is not available, please RFQ
SPD24051 Tech Specifications
  • Series:SPD (5W)
  • Package:Box
  • Part Status:Active
  • Type:Enclosed
  • Number of Outputs:1
  • Voltage - Input:90 ~ 265 VAC, 120 ~ 370 VDC
  • Voltage - Output 1:24V
  • Voltage - Output 2:-
  • Voltage - Output 3:-
  • Voltage - Output 4:-
  • Current - Output (Max):210mA
  • Power (Watts):5W
  • Applications:Hazardous Locations, Industrial, ITE (Commercial)
  • Voltage - Isolation:3 kV
  • Efficiency:87%
  • Operating Temperature:-20°C ~ 71°C (With Derating)
  • Features:Adjustable Output, IP20, Universal Input
  • Mounting Type:DIN Rail
  • Size / Dimension:4.49" L x 0.89" W x 3.60" H (114.0mm x 22.6mm x 91.4mm)