Cosel ADA1000F-24-T
Manufacturer :
Cosel
Mfr. Part # :
ADA1000F-24-T
Description
AC/DC CONVERTER 24V 600W
Catalog
AC DC Converters
DataSheet
ADA1000F-24-T PDF
Price is not available, please RFQ
ADA1000F-24-T Tech Specifications
  • Series:ADA (1000W)
  • Package:Box
  • Part Status:Active
  • Type:Enclosed
  • Number of Outputs:1
  • Voltage - Input:85 ~ 264 VAC
  • Voltage - Output 1:24V
  • Voltage - Output 2:-
  • Voltage - Output 3:-
  • Voltage - Output 4:-
  • Current - Output (Max):25A
  • Power (Watts):600W (1008W Forced Air)
  • Applications:ITE (Commercial)
  • Voltage - Isolation:3 kV
  • Efficiency:88%
  • Operating Temperature:-10°C ~ 71°C (With Derating)
  • Features:Adjustable Output, DC Input Capable, PFC, Universal Input
  • Mounting Type:Chassis Mount
  • Size / Dimension:11.02" L x 5.00" W x 2.95" H (280.0mm x 127.0mm x 75.0mm)