Carlo Gavazzi SPD244801
Manufacturer :
Carlo Gavazzi
Mfr. Part # :
SPD244801
Description
AC/DC CONVERTER 24V 480W
Catalog
AC DC Converters
DataSheet
SPD244801 PDF
Price is not available, please RFQ
SPD244801 Tech Specifications
  • Series:SPD (480W)
  • Package:Box
  • Part Status:Active
  • Type:Enclosed
  • Number of Outputs:1
  • Voltage - Input:90 ~ 264 VAC, 120 ~ 375 VDC
  • Voltage - Output 1:24V
  • Voltage - Output 2:-
  • Voltage - Output 3:-
  • Voltage - Output 4:-
  • Current - Output (Max):20A
  • Power (Watts):480W
  • Applications:Hazardous Locations, Industrial, ITE (Commercial)
  • Voltage - Isolation:-
  • Efficiency:89%
  • Operating Temperature:-40°C ~ 71°C (With Derating)
  • Features:Adjustable Output, IP20, PFC, Universal Input
  • Mounting Type:DIN Rail
  • Size / Dimension:4.59" L x 6.91" W x 4.90" H (116.6mm x 175.5mm x 124.5mm)