Carlo Gavazzi SPD241001
Mfr. Part # :
SPD241001
Description
AC/DC CONVERTER 24V 101W
DataSheet
SPD241001 PDF
Price is not available, please RFQ
SPD241001 Tech Specifications
  • Series:SPD (100W)
  • Number of Outputs:1
  • Voltage - Input:90 ~ 264 VAC, 120 ~ 375 VDC
  • Voltage - Output 1:24V
  • Voltage - Output 4:-
  • Current - Output (Max):4.2A
  • Power (Watts):101W
  • Applications:Hazardous Locations, Industrial, ITE (Commercial)
  • Voltage - Isolation:3 kV
  • Efficiency:86%
  • Operating Temperature:-35°C ~ 71°C (With Derating)
  • Features:Adjustable Output, IP20, PFC, Universal Input
  • Mounting Type:DIN Rail
  • Size / Dimension:4.49" L x 1.59" W x 3.54" H (114.0mm x 40.5mm x 90.0mm)