Triad Magnetics AEU65-240
Mfr. Part # :
AEU65-240
Description
AC/DC CONVERTER 24V 65W
DataSheet
AEU65-240 PDF
Price is not available, please RFQ
AEU65-240 Tech Specifications
  • Number of Outputs:1
  • Voltage - Input:90 ~ 264 VAC
  • Voltage - Output 1:24V
  • Voltage - Output 4:-
  • Current - Output (Max):2.7A
  • Power (Watts):65W
  • Applications:ITE (Commercial)
  • Voltage - Isolation:3 kV
  • Efficiency:81%
  • Operating Temperature:-20°C ~ 70°C (With Derating)
  • Features:Adjustable Output, DC Input Capable, Universal Input
  • Mounting Type:Chassis Mount
  • Size / Dimension:4.33" L x 3.07" W x 1.38" H (110.0mm x 78.0mm x 35.0mm)