Carlo Gavazzi SPD241203
Mfr. Part # :
SPD241203
Description
AC/DC CONVERTER 24V 120W
DataSheet
SPD241203 PDF
Price is not available, please RFQ
SPD241203 Tech Specifications
  • Series:SPD (120W)
  • Number of Outputs:1
  • Voltage - Input:340 ~ 575 VAC (3 Phase), 480 ~ 820 VDC
  • Voltage - Output 1:24V
  • Voltage - Output 4:-
  • Current - Output (Max):5A
  • Power (Watts):120W
  • Applications:Hazardous Locations, Industrial, ITE (Commercial)
  • Voltage - Isolation:-
  • Efficiency:89%
  • Operating Temperature:-35°C ~ 71°C (With Derating)
  • Features:Adjustable Output, IP20, PFC
  • Mounting Type:DIN Rail
  • Size / Dimension:4.41" L x 2.93" W x 4.88" H (111.9mm x 74.3mm x 124.0mm)