Carlo Gavazzi SPD243001
Mfr. Part # :
SPD243001
Description
AC/DC CONVERTER 24VDC 300W
DataSheet
SPD243001 PDF
Price is not available, please RFQ
SPD243001 Tech Specifications
  • Series:SPD (300W)
  • Number of Outputs:1
  • Voltage - Input:90 ~ 132 VAC, 180 ~ 264 VAC, 210 ~ 375 VDC
  • Voltage - Output 1:24V
  • Voltage - Output 4:-
  • Current - Output (Max):12.5A
  • Power (Watts):300W
  • Applications:Hazardous Locations, Industrial, ITE (Commercial)
  • Voltage - Isolation:-
  • Efficiency:89%
  • Operating Temperature:-30°C ~ 71°C (With Derating)
  • Features:Adjustable Output, IP20, PFC
  • Mounting Type:DIN Rail
  • Size / Dimension:4.59" L x 3.29" W x 4.90" H (116.6mm x 83.6mm x 124.5mm)