Carlo Gavazzi SPD249603
Mfr. Part # :
SPD249603
Description
AC/DC CONVERTER 24VDC 960W
DataSheet
SPD249603 PDF
Price is not available, please RFQ
SPD249603 Tech Specifications
  • Series:SPD (960W)
  • Number of Outputs:1
  • Voltage - Input:340 ~ 575 VAC (3 Phase), 480 ~ 820 VDC
  • Voltage - Output 1:24V
  • Voltage - Output 4:-
  • Current - Output (Max):40A
  • Power (Watts):960W
  • Applications:Hazardous Locations, Industrial, ITE (Commercial)
  • Voltage - Isolation:-
  • Efficiency:92%
  • Operating Temperature:-40°C ~ 71°C (With Derating)
  • Features:Adjustable Output, IP20, PFC
  • Mounting Type:DIN Rail
  • Size / Dimension:10.86" L x 4.41" W x 4.97" H (275.8mm x 112.0mm x 126.2mm)