Carlo Gavazzi SPDC241201
Manufacturer :
Carlo Gavazzi
Mfr. Part # :
SPDC241201
Description
AC/DC CONVERTER 120W 24VDC
Catalog
AC DC Converters
DataSheet
SPDC241201 PDF
Price is not available, please RFQ
SPDC241201 Tech Specifications
  • Series:SPDC (120W)
  • Package:Box
  • Part Status:Active
  • Type:Enclosed
  • Number of Outputs:1
  • Voltage - Input:85 ~ 264 VAC, 127 ~ 375 VDC
  • Voltage - Output 1:24V
  • Voltage - Output 2:-
  • Voltage - Output 3:-
  • Voltage - Output 4:-
  • Current - Output (Max):5A
  • Power (Watts):120W
  • Applications:Industrial, ITE (Commercial)
  • Voltage - Isolation:3 kV
  • Efficiency:91%
  • Operating Temperature:-25°C ~ 70°C (With Derating)
  • Features:Adjustable Output, IP20, PFC, Universal Input
  • Mounting Type:DIN Rail
  • Size / Dimension:4.49" L x 1.26" W x 4.88" H (114.0mm x 32.0mm x 124.0mm)