Carlo Gavazzi SPD241201BN
Mfr. Part # :
SPD241201BN
Description
AC/DC CONVERTER 24VDC 120W
DataSheet
SPD241201BN PDF
Price is not available, please RFQ
SPD241201BN Tech Specifications
  • Series:SPD (120W)
  • Number of Outputs:1
  • Voltage - Input:90 ~ 132 VAC, 180 ~ 264 VAC, 210 ~ 375 VDC
  • Voltage - Output 1:24V
  • Voltage - Output 4:-
  • Current - Output (Max):5A
  • Power (Watts):120W
  • Applications:Hazardous Locations, Industrial, ITE (Commercial)
  • Voltage - Isolation:3 kV
  • Efficiency:86%
  • Operating Temperature:-20°C ~ 71°C (With Derating)
  • Features:Adjustable Output, IP20, PFC
  • Mounting Type:DIN Rail
  • Size / Dimension:4.69" L x 2.52" W x 4.90" H (119.0mm x 64.0mm x 124.5mm)