MEAN WELL EPP-100-48
Mfr. Part # :
EPP-100-48
Description
AC/DC CONVERTER 48V 77W
DataSheet
EPP-100-48 PDF
Price is not available, please RFQ
EPP-100-48 Tech Specifications
  • Series:EPP-100 (100W)
  • Number of Outputs:1
  • Voltage - Input:90 ~ 264 VAC, 127 ~ 370 VDC
  • Voltage - Output 1:48V
  • Voltage - Output 4:-
  • Current - Output (Max):1.6A
  • Power (Watts):77W (101W Forced Air)
  • Applications:ITE (Commercial)
  • Voltage - Isolation:3 kV
  • Efficiency:92.5%
  • Operating Temperature:-30°C ~ 70°C (With Derating)
  • Features:Adjustable Output, PFC, Universal Input
  • Mounting Type:Chassis Mount
  • Size / Dimension:4.00" L x 2.00" W x 1.14" H (101.6mm x 50.8mm x 29.0mm)