Aras Power Technologies ARFU-3811-2405
Mfr. Part # :
ARFU-3811-2405
Description
AC/DC CONVERTER 24V 380W
DataSheet
ARFU-3811-2405 PDF
Price is not available, please RFQ
ARFU-3811-2405 Tech Specifications
  • Series:-
  • Number of Outputs:1
  • Voltage - Input:90 ~ 264 VAC
  • Voltage - Output 1:24V
  • Voltage - Output 4:-
  • Current - Output (Max):15.8A
  • Power (Watts):380W
  • Applications:Medical
  • Voltage - Isolation:1.5 kV
  • Efficiency:90%
  • Operating Temperature:0°C ~ 70°C (With Derating)
  • Features:Universal Input
  • Mounting Type:Chassis Mount
  • Size / Dimension:5.98" L x 3.50" W x 1.57" H (152.0mm x 88.9mm x 40.0mm)