Triad Magnetics ABU125-480
Mfr. Part # :
ABU125-480
Description
AC/DC CONVERTER 48V 100W
DataSheet
ABU125-480 PDF
Price is not available, please RFQ
ABU125-480 Tech Specifications
  • Number of Outputs:1
  • Voltage - Input:90 ~ 264 VAC
  • Voltage - Output 1:48V
  • Voltage - Output 4:-
  • Current - Output (Max):2.09A
  • Power (Watts):100W
  • Applications:ITE (Commercial)
  • Voltage - Isolation:3 kV
  • Efficiency:87%
  • Operating Temperature:-20°C ~ 70°C (With Derating)
  • Features:Adjustable Output, DC Input Capable, PFC, Universal Input
  • Mounting Type:Chassis Mount
  • Size / Dimension:5.00" L x 3.00" W x 1.05" H (127.0mm x 76.2mm x 26.6mm)