Carlo Gavazzi SPD121002
Manufacturer :
Carlo Gavazzi
Mfr. Part # :
SPD121002
Description
AC/DC CONVERTER 12VDC 100W
Catalog
AC DC Converters
DataSheet
SPD121002 PDF
Price is not available, please RFQ
SPD121002 Tech Specifications
  • Series:SPD (100W)
  • Package:Box
  • Part Status:Active
  • Type:Enclosed
  • Number of Outputs:1
  • Voltage - Input:340 ~ 575 VAC (2 Phase), 480 ~ 820 VDC
  • Voltage - Output 1:12V
  • Voltage - Output 2:-
  • Voltage - Output 3:-
  • Voltage - Output 4:-
  • Current - Output (Max):8.4A
  • Power (Watts):101W
  • Applications:Hazardous Locations, Industrial, ITE (Commercial)
  • Voltage - Isolation:3 kV
  • Efficiency:86%
  • Operating Temperature:-25°C ~ 71°C (With Derating)
  • Features:Adjustable Output, IP20, PFC
  • Mounting Type:DIN Rail
  • Size / Dimension:4.49" L x 2.13" W x 3.54" H (114.0mm x 54.0mm x 90.0mm)