Carlo Gavazzi SPD242403
Mfr. Part # :
SPD242403
Description
AC/DC CONVERTER 24V 240W
DataSheet
SPD242403 PDF
Price is not available, please RFQ
SPD242403 Tech Specifications
  • Series:SPD (240W)
  • Number of Outputs:1
  • Voltage - Input:340 ~ 575 VAC (3 Phase), 480 ~ 820 VDC
  • Voltage - Output 1:24V
  • Voltage - Output 4:-
  • Current - Output (Max):10A
  • Power (Watts):240W
  • Applications:Hazardous Locations, Industrial, ITE (Commercial)
  • Voltage - Isolation:-
  • Efficiency:90%
  • Operating Temperature:-40°C ~ 71°C (With Derating)
  • Features:Adjustable Output, IP20, PFC
  • Mounting Type:DIN Rail
  • Size / Dimension:4.36" L x 3.50" W x 4.87" H (110.7mm x 89.0mm x 123.6mm)