Triad Magnetics AEU65-050
Mfr. Part # :
AEU65-050
Description
AC/DC CONVERTER 5V 50W
DataSheet
AEU65-050 PDF
Price is not available, please RFQ
AEU65-050 Tech Specifications
  • Number of Outputs:1
  • Voltage - Input:90 ~ 264 VAC
  • Voltage - Output 1:5V
  • Voltage - Output 4:-
  • Current - Output (Max):10A
  • Power (Watts):50W
  • Applications:ITE (Commercial)
  • Voltage - Isolation:3 kV
  • Efficiency:81%
  • Operating Temperature:-20°C ~ 70°C (With Derating)
  • Features:Adjustable Output, DC Input Capable, Universal Input
  • Mounting Type:Chassis Mount
  • Size / Dimension:4.33" L x 3.07" W x 1.38" H (110.0mm x 78.0mm x 35.0mm)