Triad Magnetics AWSP60-12
Mfr. Part # :
AWSP60-12
Description
AC/DC CONVERTER 12V 60W
DataSheet
AWSP60-12 PDF
Price is not available, please RFQ
AWSP60-12 Tech Specifications
  • Series:AWSP60
  • Number of Outputs:1
  • Voltage - Input:85 ~ 264 VAC
  • Voltage - Output 1:12V
  • Voltage - Output 4:-
  • Current - Output (Max):5A
  • Power (Watts):60W
  • Applications:ITE (Commercial)
  • Voltage - Isolation:3 kV
  • Efficiency:78%
  • Operating Temperature:-10°C ~ 60°C (With Derating)
  • Features:Adjustable Output, Universal Input
  • Mounting Type:Chassis Mount
  • Size / Dimension:6.30" L x 3.86" W x 1.50" H (160.0mm x 98.0mm x 38.0mm)