Aras Power Technologies ARFS-3001-24
Manufacturer :
Aras Power Technologies
Mfr. Part # :
ARFS-3001-24
Description
30W POWER SUPPLY, 24V OUTPUT
Catalog
AC DC Converters
DataSheet
ARFS-3001-24 PDF
Price is not available, please RFQ
ARFS-3001-24 Tech Specifications
  • Series:ARFS-3001
  • Package:Box
  • Part Status:Active
  • Type:Open Frame
  • Number of Outputs:1
  • Voltage - Input:90 ~ 264 VAC
  • Voltage - Output 1:24V
  • Voltage - Output 2:-
  • Voltage - Output 3:-
  • Voltage - Output 4:-
  • Current - Output (Max):1.25A
  • Power (Watts):30W
  • Applications:ITE (Commercial)
  • Voltage - Isolation:1.5 kV
  • Efficiency:87%
  • Operating Temperature:0°C ~ 70°C (With Derating)
  • Features:PFC, Standby Output, Universal Input
  • Mounting Type:Chassis Mount
  • Size / Dimension:4.00" L x 2.00" W x 1.04" H (101.6mm x 50.8mm x 26.5mm)