Carlo Gavazzi SPDC244801
Mfr. Part # :
SPDC244801
Description
AC/DC CONVERTER 480W 24VDC
DataSheet
SPDC244801 PDF
Price is not available, please RFQ
SPDC244801 Tech Specifications
  • Series:SPDC (480W)
  • Number of Outputs:1
  • Voltage - Input:90 ~ 264 VAC, 130 ~ 350 VDC
  • Voltage - Output 1:24V
  • Voltage - Output 4:-
  • Current - Output (Max):20A
  • Power (Watts):480W
  • Applications:Industrial, ITE (Commercial)
  • Voltage - Isolation:3 kV
  • Efficiency:93.8%
  • Operating Temperature:-25°C ~ 70°C (With Derating)
  • Features:Adjustable Output, IP20, PFC, Universal Input
  • Mounting Type:DIN Rail
  • Size / Dimension:4.80" L x 2.76" W x 4.90" H (122.0mm x 70.0mm x 124.4mm)