Carlo Gavazzi SPD121201N
Manufacturer :
Carlo Gavazzi
Mfr. Part # :
SPD121201N
Description
AC/DC CONVERTER 12V 120W
Catalog
AC DC Converters
DataSheet
SPD121201N PDF
Price is not available, please RFQ
SPD121201N Tech Specifications
  • Series:SPD (120W)
  • Package:Box
  • Part Status:Active
  • Type:Enclosed
  • Number of Outputs:1
  • Voltage - Input:90 ~ 132 VAC, 180 ~ 264 VAC, 210 ~ 375 VDC
  • Voltage - Output 1:12V
  • Voltage - Output 2:-
  • Voltage - Output 3:-
  • Voltage - Output 4:-
  • Current - Output (Max):10A
  • Power (Watts):120W
  • Applications:Hazardous Locations, Industrial, ITE (Commercial)
  • Voltage - Isolation:3 kV
  • Efficiency:84%
  • Operating Temperature:-35°C ~ 71°C (With Derating)
  • Features:Adjustable Output, IP20, PFC
  • Mounting Type:DIN Rail
  • Size / Dimension:4.69" L x 2.52" W x 4.90" H (119.0mm x 64.0mm x 124.5mm)