Carlo Gavazzi SPD24901
Mfr. Part # :
SPD24901
Description
AC/DC CONVERTER 24V 91W
DataSheet
SPD24901 PDF
Price is not available, please RFQ
SPD24901 Tech Specifications
  • Series:SPD (90W)
  • Number of Outputs:1
  • Voltage - Input:90 ~ 132 VAC, 186 ~ 264 VAC, 210 ~ 370 VDC
  • Voltage - Output 1:24V
  • Voltage - Output 4:-
  • Current - Output (Max):3.8A
  • Power (Watts):91W
  • Applications:Hazardous Locations, Industrial, ITE (Commercial)
  • Voltage - Isolation:3 kV
  • Efficiency:85%
  • Operating Temperature:-25°C ~ 71°C (With Derating)
  • Features:Adjustable Output, IP20, PFC
  • Mounting Type:DIN Rail
  • Size / Dimension:4.59" L x 2.52" W x 4.90" H (116.6mm x 64.0mm x 124.5mm)