MEAN WELL EPP-100-15
Manufacturer :
MEAN WELL
Mfr. Part # :
EPP-100-15
Description
AC/DC CONVERTER 15V 75W
Catalog
AC DC Converters
DataSheet
EPP-100-15 PDF
Price is not available, please RFQ
EPP-100-15 Tech Specifications
  • Series:EPP-100 (100W)
  • Package:Box
  • Part Status:Active
  • Type:Open Frame
  • Number of Outputs:1
  • Voltage - Input:90 ~ 264 VAC, 127 ~ 370 VDC
  • Voltage - Output 1:15V
  • Voltage - Output 2:-
  • Voltage - Output 3:-
  • Voltage - Output 4:-
  • Current - Output (Max):5A
  • Power (Watts):75W (100W Forced Air)
  • Applications:ITE (Commercial)
  • Voltage - Isolation:3 kV
  • Efficiency:91%
  • Operating Temperature:-30°C ~ 70°C (With Derating)
  • Features:Adjustable Output, PFC, Universal Input
  • Mounting Type:Chassis Mount
  • Size / Dimension:4.00" L x 2.00" W x 1.14" H (101.6mm x 50.8mm x 29.0mm)