Carlo Gavazzi SPDM121201
Manufacturer :
Carlo Gavazzi
Mfr. Part # :
SPDM121201
Description
AC/DC CONVERTER 120W 12VDC
Catalog
AC DC Converters
DataSheet
SPDM121201 PDF
Price is not available, please RFQ
SPDM121201 Tech Specifications
  • Series:SPDM (120W)
  • Package:Box
  • Part Status:Active
  • Type:Enclosed
  • Number of Outputs:1
  • Voltage - Input:90 ~ 264 VAC, 127 ~ 370 VDC
  • Voltage - Output 1:12V
  • Voltage - Output 2:-
  • Voltage - Output 3:-
  • Voltage - Output 4:-
  • Current - Output (Max):10A
  • Power (Watts):120W
  • Applications:Industrial, ITE (Commercial)
  • Voltage - Isolation:3 kV
  • Efficiency:85%
  • Operating Temperature:-20°C ~ 70°C (With Derating)
  • Features:Adjustable Output, IP20, Universal Input
  • Mounting Type:DIN Rail
  • Size / Dimension:4.68" L x 1.77" W x 4.88" H (119.0mm x 45.0mm x 124.0mm)